2024. április 23. | kedd | Béla nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
Louis Armstrong
 

Összes program

Képgalériák
Louis Armstrong (press)
Kapcsolódó cikkek
41 éve hunyt el a jazzmuzsikus, akire ma is mindenki felnéz
Búcsú a Népstadiontól - személyes élményekkel
Ötórai jazz, nap mint nap 12. - csábulj el velünk 
Mi történt augusztus 4-én? - a nap viccével
A közönség közelsége fontosabb a rivaldafénynél - Beszélgetések a friss budapesti undergroundról
     
 
Louis Armstrong
Születés dátum: 1901. augusztus 4.
Elhalálozás: 1971. július 6.
 
     

Louis Armstrong

Satchmo (ez a beceneve) 1901. augusztus 4-én született New Orleansban, és ezen város szegénynegyedében nőtt fel édesanyjával és húgával. Gyerekként egy kisegyüttessel énekelt, majd a színesbőrű fiatalok javítóintézetében kötött ki 1912-ben egy „balhé” miatt.

Ezen a helyen tanult meg kornettezni és ütőhangszereken játszani, s itt egy másfajta zenei hagyományt tapasztalt meg, mint amit akkoriban jazznek neveztek: a díszítéseket és a perszonális előadásmódot tudta a javítós időszak után pluszként a NO-i jazzmuzsikához tenni.

Első mentora Joe „King” Oliver volt, aki meghívta a zenekarába, és a későbbiekben segítette, hogy a városon túli klubokba is eljuthasson. Fontos momentum volt, amikor Oliver Chichagoba ment, és Armstrongot Kid Ory gondjaira bízta, hiszen innentől még élesebben szállt felfelé az egykor balhés gyere csillaga. Később Louis is a király után ment, és a duettjükkel hatalmas sikereket értek el, de ez nem tartott sokáig az együttműködés.

Armstrong megismerkedett Lillian Hardin zongoristanővel, majd feleségül vette őt. A pár New Yorkba költözött, a hősünk pedig Fletcher Hendersonnal kezdett játszani. Itt sem maradtak meg sokáig, hiszen a feleség kérésére Satchmo megalakította saját zenekarát és visszaköltöztek Chichagoba. Ez a zenekar a Hot Five, majd a Hot Seven lett, amely a legjobb blues-énekesnőket kísérte: Bessie Smitht, Clara Smitht és Trixie Smitht.

A ’30-as évekbe trombitára váltott, az évtized elején pedig turnézott Európában is, ahol nem kis sikereket aratott. 1938-ban elvált Hardintól, majd Alpha Smitht vette feleségül, 1942-ben pedig újranősült: Lucille Wilson lett a neje. A swing-korszak idején Armstrong elismertsége csökkent, zenéje nem volt már olyan divatos, de a sikerorientált, kompromisszumot nem ismerő Joe Glaser, Armstrong menedzsere mindent megtett a művész újbóli felemelkedéséért.

Az idő múlásával Louis Armstrong arcizmai már lazultak, ezért nem tudta azt produkálni hangszerével, mint korábban, így egyre inkább áttért az éneklésre, hiszen abban is kivételesen tehetséges volt.

Egyedi előadásmódjában számtalan dal vált slágerré, köztük a Do You Know What It Means To Miss New Orleans és a What a Wonderful World, mely 1968-ban a brit slágerlista élére került. Meg kell említeni, hogy ő volt az egyik első és legnagyobb scattelő is, azaz szöveg nélkül fantáziaszótagok artikulálásával énekelt.

New York-i otthonában 1971. július 6-án, álmában érte a halál. Kevés kivételtől eltekintve minden őt követő trombitás az ő nyomdokaiban haladt és halad, s így vagy úgy, de az utókor minden jazzmuzsikusa köszönhet neki valamit.

[2008.07.03.]

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.19.]
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.18.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

A nagyok visszatértek hozzánk végső búcsút venni - Mr. Big koncerten jártunk
2024.04.07...

Megnéztük a Nyakamon a nászmenet főpróbáját a Tháliában - képekkel
Eugène Labiche...

Árnyékból a fénybe - Beyond the Black - Ankor koncertem jártunk
Nem jó érzés rádöbbenni, hogy minden hiábavaló - Az ügynök halála a Centrál Színházban
A Quimby 33 év után sem hagyott fel a kísérletezéssel
Megnéztük a Triász együttes koncertjét - képekkel
Lángba borult a Barba Negra a Hooligans koncertjén - fotókkal
beszámolók még